PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 28.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Zřícenina hradu Luginsland [ Hrad nebo zřícenina hradu ]

Zřícenina hradu Luginsland
Zřícenina hradu Luginsland

Sporé pozůstatky středověké fortifikace hradu Luginsland (někdy také uváděn pod názvem Lugsland, Lugswalde, ale také Schlosberg, Burghau nebo Burgwall) se nachází nedaleko Města Albrechtic, mezi osadami Burkvíz a Vráclavek na místě zvaném "Hradní vyhlídka" (Hradní Vrch).

Skládal se ze dvou základních částí: vlastního jádra a o něco menšího předhradí.

Ploché centrální plató nepravidelného oválného tvaru bez zjevných výraznějších terénních depresí, delší osou orientované ve směru severoizápad - jihovýchod, má maximální rozměry 60 x 40 m a je obkrouženo příkopem a následným valem. Příkop, vysekaný ve skále, v současnosti s plytkým , plochým, 4 x 6 m (na severu jen 1,5 - 1,9 m) širokým a 2 - 444 m hlubokým dnem (při vrcholu má šíři 15 - 20 m), je bezpochybyz části zaplněn kamennou destrukcí ze sesuté hradební zdi, zjištěné archeologickým výzkumem. Jeho původní tvar byl zřejmě hrotitý. Dílem rozvezlý val s temenem dnes 2,5-3 m širokým byl zbudován zh nalámaných, bez požití pojiva skládaných kamenů. O jeho mohutnosti svědčí suťový kužel, markantní zvláště na východní straně a již A.Peter (1894, s.193) na konci minulého století hovořil o tom, že se zde i za největšího sucha držela voda, která nikam neodtékala, a že zde tudiž nejspíše vyvěral pramen. Toto téměř kruhové zahloubení zachytil ve svém řezu fortifikací v roce 1920 také G.Stumpf a rovněž je označil jako pramen. Naproti tomu W.Titze, který zde, jak bude dále řečeno, provádí o dvacet let později archeologický výzkum, pokladál uvedenou depresí za pozůstatek činnosti hledačů pokladů. Patrně již tehdy (stejně jako nyní) nebylo toto místo zavodněno. Možná právě proto byla na západní straně v blízkosti vstupu vyzděna v príkopu studna o průměru 1 m a stávající hloubce 1,4 m, o které nepodává zprávu ani A.Peter.

Předhradí mělo téměř podkovovitý tvar 72 x 38 m. přimýkající se k poněkud zploštělému valu hradního jádra, je vymezen a od hřebene oddělen místy již jen nevýrazným, mělkým, 5 - 7 m širokým a cca 1 m hlubokým příkopem a také značně setřelým v koruně maximálně 2 m širokým valem. Oba fortifikačníprvky byly na západní straně porušeny novodobou přístupovou cestou, na jihu vyznívající u skalních výchozů a relativně prudšího srázu do ztracena. Využitelnost předhradí byla snížena probíhajícím hřebenem a jeho svahy i celkovou nerovností terénu.

Luginsland je typickým představitelem fortifikace vznikající ve složitých podmínkách doby kolem poloviny 13.století v nově kolonizovaných oblastech západního českého Slezska. Jednoduché provedení a celková dispozice, nevyužívajícího zcela možností daných terénem (zvláště na předhradí), kdy veškeré zdivo je spojováno toliko jílem anebo kladeno na sucho bez ukotvení v základové spáře, jeho zjevné předimenzovanost včetně použití kůlů pro zvýšení stability, to vše svědčí o jisté archaičnosti, chvatu při výstavbě, ale také patrně o nevelkých zkušenostech s budovánímopevněných sídel. Rovněž samotný tvar hradního jádra, jakkoliv dílem vycházející z terenní konfigurace a jeho obepnutíoválnou hradební zdí, vyvolává společně s jejím provedením reminiscence na starší hradištní tradice (Durdík T., 1983, str.55-64).

Základové partie mohutné, velmi pravděpodobně také obytné čtyřhranné věže s hrázděnou nástavdou, umístěné v exponované poloze, však nelze považovat za polozahloubenou zemnicí s kamennou plentou (Doležel J., 1994, str.187), přestože jsou některými autory jsou takovéto útvary, zvláště u hradů tzv. přechodného typu, tímto způsobem interpretovány (Durdík T., 1987, str. 355-365). Jistě tu musíme zohlednit také finanční možnosti stavitele, ale i množství a kvalitulidí, které měl k dispozici.

Vše napovídá tomu, že záměrem bylo urychlené zbudování opevněného sídla, třebaže provizorního charakteru, které mělo vedle hospodářské, obytné a samozřejmě vojenské funkce zajišťovat obsazené území. Tíhu obrany tu nesla především mohutná obvodová hradba, doplněná širokým příkopem a valem.

Luginsland byl tedy produktem kolonizačního procesu v jeho prvotní fázi, který měl rozvíjet a zabezpečovat.
Zřícenina hradu Luginsland v Burkvízu

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Osoblazsko.cz

AKTUALIZACE: Leo Dedek (OS Oblík, IC Osoblažsko) org. 56, 21.05.2005 v 22:16 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA